Коли закінчиться війна та чи буде в Україні дефолт?
У 2025 році левова частка бюджету країни піде на оборону. На сектор безпеки та оборони – близько 50%, на загальнодержавні функції – 23,9%, на соціальну сферу – 12,2%. Це свідчить про те, що уряд прогн
До речі, Міжнародний валютний фонд (МВФ) за підсумками четвертого перегляду програми розширеного фінансування EFF України оновив негативний сценарій, у якому зберігається припущення про більш інтенсивну війну, що триватиме до кінця 2025 року. Фонд поліпшив прогноз ВВП на цей рік і одночасно погіршив його на наступний.
Про це розповів голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук.
Щодо дефіциту енергоресурсів – він зберігатиметься і призведе до зниження виробництва у 2025.
Є також дуже цікаві цифри. Держагентство відновлення у 2025 році отримає на 49% більше, ніж у 2024-му – 52,5 млрд грн. У 2026 році йому виділять 86,2 млрд грн, у 2027 році – до 155,1 млрд грн.
Це свідчить про те, що у 2026-2027 роках уряд очікує, якщо не завершення війни, то принаймні послаблення інтенсивності бойових дій та початок відбудови. Що не може не радувати.
Соціальна сфера.
У наступні три роки уряд планує скоротити її фінансування. Такі зміни зумовлені економічними та демографічними викликами внаслідок війни та масштабної міграції. Також дефіцит бюджету показує, що просто немає джерел виплат.
Чи буде дефолт?
Навряд. Міністерство фінансів робить все, щоб його уникнути. Україна цього року отримала до держбюджету вже $16 млрд зовнішнього фінансування. До кінця року очікується ще $21,9 млрд.
Для розуміння: залучення необхідної бюджетної допомоги у 2023 році склало $42,5 млрд. Цього року очікується трохи менше на $4,6 млрд, ніж у минулому році. Тому загроз дефолту немає, строк сплати основних боргів – не скоро, але уряд буде старатися економити і всі зайві статті витрат скорочувати.
Простими словами. Держава витрачає в два рази більше грошей, ніж надходить податків. Різниця покривається партнерами (США, ЄС, Японія та інші). За прогнозами, до кінця 2024 року дефіцит бюджету залишатиметься значним. Але, враховуючи заплановані транші, 2024 ми пройдемо.
«Загалом уряд планує отримати зовнішнє фінансування і в 2025 році для покриття дефіциту, що має забезпечити стабільність державних фінансів. Впевнений, що партнери знову будуть «викручувати руки» уряду, і доведеться дуже багато чого узгоджувати. Тому чим закрити діру приблизно у $38-41 млрд у наступному році та де взяти гроші на соціальні виплати – це буде головним питанням бюджету 2025 року. Проєкт бюджету України на наступний рік зазвичай подається до Верховної Ради у вересні», - підсумував Лукашук.