«Машина нафарширована апаратурою»: мобільні бригади на Дніпропетровщині
Напочатку жовтня мобільна гінекологічна бригада проводила черговий виїзд до Зеленодольської територіальної громади на Дніпропетровщині. Під час огляду 48-річної пацієнтки виявили проблеми з шийкою матки, поставивши діагноз «дисплазія другого ступеню» — передраковий стан матки. Сама Людмила Казакова розповідає, що дізналася про візит бригади напередодні, та вирішила відвідати лікарів, бо давно не проходила обстеження.
«В нас у місті є поліклінічна лікарня. Це сімейна медицина, вони можуть вилікувати грип чи кір у дітей, ну, хіба ще кров візьмуть на аналіз — нічого, що виходило б за межі звичайної міської амбулаторії. Але вузькокваліфікованих спеціалістів там немає — відтак, на обстеження треба їхати до районного центру, Кривого Рогу, — пояснює Казакова. — Проте я працюю, тож не маю багато часу, щоб витрачати на себе. Аж тут дізналася, що до міста приїхала гінекологічна бригада, і вирішила, що це — дуже зручна нагода обстежитись».
Пацієнтка розповідає, що мобільна гінекологічна бригада розташувалася прямо в машині «швидкої» медичної допомоги на території міської поліклініки. Каже: оснащення досить непогане, в транспорті було встановлено апарати УЗД, також була можливість прямо там, на місці, зробити аналіз крові. Проте до лікарів одразу вишикувались великі черги. «Так, машина там нафарширована апаратурою, і все працює досить злагоджено і швидко — але я не потрапила ні на УЗД, ні здати кров, бо там було забагато народу. Річ у тому, що візит до нас бригада робила вже не вперше, і багато народу з району про це дізналось, вирішило в цей день приїхати, — розповідає пацієнтка. — Тож я стала в чергу на огляд до гінеколога, вона мені здалась відносно невеликою, але й там прочекала більше за годину. І це — порівняно недовго».
Наявність черг можна пояснити великою кількість пацієнтів в регіоні (на 2018 рік в Зеленодольській територіальній громаді проживало близько 20 тисяч людей), а також ускладненою логістикою. Річ у тім, що навесні – влітку 2022 року саме Зеленодольськ та окремі села громади опинились «на вістрі» вторгнення рф, бо сама громада знаходиться на півдні Криворізького району, межуючи з Миколаївською областю, де саме знаходились загарбники. Їх вдалося не допустити на територію регіону, проте місцеве населення дуже страждало від обстрілів – а частина інфраструктури, в тому числі мости, досі не було відновлено. Відтак, мобільна гінекологічна бригада працює в Зеленодольській громаді вже деякий час, навідуючись сюди за заздалегідь розробленим графіком та обслуговуючи населення вже навіть з тих віддалених сіл, що опинились в «логістичній ізоляції» від центру громади.
Людмила Казакова каже, що огляд проводила вузькоспеціалізована лікарка-гінеколог, їй допомагала колега. Сама процедура тривала недовго, в результаті було встановлено діагноз, «дисплазія ІІ ступеню». Розповідає: лікарка одразу пояснила, що це означає, які обмеження способу життя варто вжити, і що не слід зволікати з лікуванням.
«Навіть більше. Лікарка одразу зв'язалася з моїм лікарем, передала інформацію. Не "огляд - і до побачення", вони дійсно зацікавлені в тому, щоб ми проходили лікування, - каже пацієнтка. — Деяким жінкам, хто також мав проблеми, вони допомагають з ліками, роблять це безкоштовно — вважаю ці мобільні гінекологічні бригади чудовим починанням».
Втім, через брак часу Людмила Казакова ще не звернулася до особистого лікаря за направленням, що його видали в мобільній бригаді.
«Власне, до Кривого Рогу звідси – десь 1,5 години їзди маршруткою. Це 40 кілометрів трасою, не більше — в рамках великого міста це навіть не відстань, — стверджує пацієнтка. — Проте щоб поїхати, треба вибрати час, домовитись — поки не виходить».
Пані Людмила каже, що добре розуміє наслідки — їх пояснили лікарі, що проводили огляд. І обіцяє звернутись по допомогу, і почати лікування, щойно в неї буде вільний час.
Зазначимо, що мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.