• Головна
  • 50% НПЗ в Україні працюють нелегально: чи буде паливна криза, якщо їх закриють
13:00, 21 липня 2023 р.
Надійне джерело

50% НПЗ в Україні працюють нелегально: чи буде паливна криза, якщо їх закриють

Фото: freepik.com

Фото: freepik.com

З червня 2023 року в Україні створено Тимчасову слідчу комісію (ТСК), метою якої є вирішення проблем на ринку пального. Як зазначив нардеп Ярослав Железняк, нелегальні гравці галузі завдали серйозних збитків державі, щонайменше 5-10 мільярдів гривень на рік.

Лише половина з 22 українських НПЗ станом на червень мала ліцензії, свідчать дані податкового міністерства. Крім того, існують проблеми з ліцензуванням АЗС будь-якого розміру. Водночас деякі тіньові точки задіяні у збуті пального, ухиленні від сплати податків чи збуті контрафактного пального.

За результатами першого засідання ТСК, мініАЗС займають понад 30% роздрібного товарообігу. У ці місця часто проливається неякісний матеріал. Ще 30% продажів припадає на великі та середні АЗС, які також можуть уникнути податків. На білий сегмент припадає лише 40% ринку.

Проблеми, спричинені нелегальними гравцями на ринку палива

Незаконні дії завдають країні не лише економічних збитків, а й інших проблем.

Експерт нафтового ринку Олександр Сіренко розповів "Телеграф", що нелегальні гравці перевершують конкуренцію на ринку, продаючи пальне за нижчими цінами. Це просто вбиває ринок.

Крім того, нелегальні АЗС і точки збуту палива можуть порушувати стандарти безпеки, зокрема вимоги пожежної безпеки та зберігання пального. Тому з ними необхідно боротися.

Як влада бореться з нелегалами і які наслідки можуть бути

ТСК перевіряє кожну точку виробництва та продажу. Крім того, задіяні РНБО, Нацполіція, а ДПС проводить аналіз за даними кас АЗС. Висновки будуть оприлюднені наприкінці липня, коли комітет проведе наступне засідання.

Ярослав Железняк зазначив, що влада хоче вивести з гри всіх нелегалів, щоб не допустити фальсифікації пального та закрити нелегальні точки. Він підкреслив, що дефіциту палива не буде, а зараз навіть є надлишок.

Водночас деякі експерти вважають стратегію влади не зовсім правильною. Експерт нафторинку Олександр Сіренко зазначив, що діалог із НПЗ і нелегальними майданчиками потребує іншого підходу. Він вважає, що деякі нафтопереробники хочуть бути несправедливо очорненими.

"Український НПЗ - це важлива виробнича діяльність, і я як українець сподіваюся, що вона триватиме... Тобто видобувні компанії видобувають вуглеводні з землі, а нафтопродукти продають на українські АЗС, а не експортують... Треба змусити їх отримати ці ліцензії. Але їх не можна закривати", - підкреслив Сіренко.

Експерти кажуть, що для досягнення спільного рішення необхідні закриті дискусії з цими заводами.

"Проблема з податками вирішиться, якщо ці ж заводи питати, що їм потрібно, а не як їх вбити. Однак ніхто нікого не питав", - додав Олександр Сіренко.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#АЗС #авто #паливо #НПЗ
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...