Містель – містичний французький нектар
Містель є одним із найнеоднозначніших французьких алкогольних напоїв. Навіть його створення було дуже незвичайним. У 16 столітті один з виноробів експериментаторів вирішив, що звичайне вино, це похмуро і не цікаво, а от якщо змішати його з бренді, то смак заграє новими фарбами. Чи втрутилася фортуна чи Бахус, якою не інакше як сам вів руку майстра, але дистилят потрапив зовсім не в бочку з вином, а в тару з виноградним соком, який не встиг перебродити. В результаті світло побачив маслянистий терпкий напій з довгим медовим післясмаком, що отримав назву Містель.
Коньяк чи вино
Диви Містеля на цьому не закінчуються. Досі серед виноробів точаться гарячі суперечки щодо того, до якої категорії належить напій. Перші стверджують, що це бренді. Незвичайно солодкий, але все ж таки бренді, фортеця якого в деяких випадках може доходити до 50% (використовуються виключно для купажування). Другі ратують, що це не що інше, як кріплене вино. Понад те, жіночий варіант благородного напою. Мовляв, для чоловіків таке вино пити не солідно, надто вже воно нудотне. Як би там не було, але сьогодні Містель виробляють і коньячні будинки, і виноробні.
Смак та особливості напою
Смак та характер Містеля залежить від регіону його виробництва.
- Майстри Жюра використовують для приготування напою виноград сорту Саваньєн, який за сумісництвом є візитівкою регіону. Слід зазначити, що створити ідеальні умови для зростання цієї лоза дуже непросто. Але результат того вартий.Напої з винограду Саваньєн виходять експресивні та повнотілі з приголомшливим горіховим ароматом. Ще одна відмінна риса Містеля із Жюра – рецептура 14 століття та наявність прянощів, які надають йому незвичайні пікантні ноти.
- Нормандія відома насамперед яблучним Містелем. Для виробництва використовуються сік із гірко-солодких та гірких сортів. Замість бренді нормандці використовують кальвадос. Напій цього регіону відрізняється гарними переливами та м'яким смаком із карамельними нотами.
- Майстри Кот-де-Гасконь мають власний погляд на виробництва напою. При виробництві вони використовують сировину, вирощену і вироблену в тому самому господарстві. Отриманий напій має медовий смак і пахне трояндами, квітами мигдалю та жасмином. Пити такий Містель рекомендується протягом року з його виробництва.
- Винороби Шаранти використовують у виробництві Містеля молодий коньяк та солодкі сорти винограду. Напій витримується щонайменше року, у своїй середній термін витримки коливається від 2 до 6 років. Смак у шарантського нектару досить характерний, у ньому явно чути ноти смажених горіхів та сухофруктів.
Містель не дуже поширений поза Францією напій. Втім, це не означає, що за покупкою доведеться їхати на батьківщину вина. Знайти його за найприємнішою ціною можна і в Україні, у вінмаркеті Vintage. Тут покупці завжди зможуть придбати оригінальні напої європейських виробників. А для любителів онлайн шопінгу, працює інтернет-магазин, із зручним каталогом та можливістю адресної доставки.
Як і з чим вживати
Подавати Містель можна як до, так і після їжі. Для цього пляшку заздалегідь охолоджують до 10 градусів. Келихи можна вибрати винні або використати трикутні чарки для хересу.
Містель чудово поєднується з азіатською кухнею, динею, благородними сирами з пліснявою, устрицями, фруктовими десертами, яловичиною та випічкою. Напій також широко застосовується в кулінарії, при створенні кремів і різних мусів.