• Головна
  • Шахрайство в інтернеті: як не стати жертвою аферистів
Новини компаній
14:00, 9 вересня 2021 р.

Шахрайство в інтернеті: як не стати жертвою аферистів

Новини компаній

Персональні дані цінніші за золото, адже вони його приносять. Саме тому так важливо ретельно приховувати особисту інформацію та не переходити на за невідомими посиланнями. Розповідаємо, як захистити себе від шахраїв в інтернеті.

Види шахрайства в мережі

Шахрайство йде в ногу з часом та щоразу вигадує нові методи відмивання грошей. Ось кілька класичних прийомів:

  • Створення фейкових сайтів та сторінок у соцмережах.

Як зауважуть знавці з Loando, вся небезпека в тому, що їх важко відрізнити від справжніх. Наприклад, ви хочете зробити переказ через онлайн банк, але плутаєте його дизайн зі сторінкою аферистів. Тоді ваші гроші та персональні дані потрапляють у кишеню зловмисників.

  • Надсилання електронних листів з вірусами.

Щойно ви відкриєте документ чи посилання на ваш пристрій проникне вірус, який зробить доступними ваші персональні дані.

  • Крадіжка сім-карт.

Ця схема працює наступним чином: вам телефонують з мінімум 3 чужих номерів. Як правило на ваше “алло” ви почуєте тишу, або якісь безглузді питання. Тоді на ваш номер поповнюють на невелику суму, після чого злодій іде у відділення вашого оператора та заявляє про згубу карти. Щоб перевипустити сімку спеціаліст запитає про 3 останні дзвінки та суму останнього поповнення. І вуаля.

Як уникнути крадіжки персональних даних?

У нас є 3 основних слабинки:

  • Номер телефону.
  • Паспортні дані.
  • Дані банківської карти.

Зробить усе можливе, щоб ці дані не опинились у публічному доступі. Особливо номер телефону, адже до нього приєднана майже вся ваша інформація: профілі у соцмережах, електронна пошта, і головне — банківська картка.

Порада: прив’яжіть вашу сім-карту до паспорта або оформте контракт з оператором. Таким чином шахраям важче буде маніпулювати вашими даними.

Якщо у вашому пристрої раптово зникає зв'язок, а він кілька разів вмикається та вимикається — терміново перевірте банківські рахунки.

Що робити, якщо на вас оформили кредит онлайн?

На сайтах МФО часто з'являються обурливі коментарі про те, що кредитори оформили кредит без їхньої згоди. Однак мікрофінансові установи тут ні до чого. Це справа рук зловмисників, які викрали ваші дані в один з вищеперерахованих способів. Тож постраждалими в цьому випадку є обидві сторони.

В даній ситуації ви повинні:

  • Дізнатись назву МФО в якій взято кредит та суму позики.
  • Зв’язатися з кредитором та попросити копію кредитного договору з номером та датою укладення. Також договір повинен містити документи, які підтверджують, що це саме ви вклали угоду.
  • Поясніть свою ситуацію та вимагайте скасування заборгованості.
  • Зверніться до правоохоронців та напишіть заяву про оформлення кредиту на ваше ім'я.
  • Подайте скаргу до Національного банку України.

Важливо: не варто боятись брати кредити онлайн в МФО через шахраїв. Якщо ви оформлюєте позику безпосередньо на сайті, ви та ваші дані в безпеці. Для більшої безпеки заповнюйте заявку з домашнього Wi-Fi, це знизить ваші шанси натрапити на потенційних зловмисників.

Як впізнати сторінку шахраїв?

Щоб перевірити підозрілу сторінку на справжність, ви можете скористатися сервісами Whois та YouControl. Вони допоможуть вам дізнатись ім’я адміністратора та реєстратора платформи, дату створення, активність та іншу додаткову інформацію. Все що потрібно — вставити посилання в пошуковий рядок.

Якщо сайт існує більше 2-х місяців, дані про нього збережуться в Archive.org. Відео, графіка чи аудіозаписи. Якщо ж це одноденна сторінка, то вам не висвітлить жодних відомостей про неї.

На що звертати увагу?

  • Наявність політики конфіденційності;
  • Публічні договори;
  • Дані про юридичну особу;
  • Активність.

Як дізнатись, що скидаєте гроші шахраям?

Найчастіше оплата в інтернеті проводиться через платіжні системи Liqpay та Fondy. Ними можуть користуватись як чесні люди, так і аферисти. Проте є 1 нюанс. Обидві ці системи підв’язуються до юридичного рахунку отримувача. Натомість шахраї такими рахунками не користуються, а надають дані персональної картки. Відповідно при оплаті платник не бачить ані його реквізитів, ані назви організації.

Як дізнатись чи ваші гроші йдуть на справжню благодійність?

Іноді, ми хочемо допомогти нужденним, а замість цього фінансуємо аферистів. Щоб не потрапити на їхній гачок, перш ніж скинути гроші у благодійний фонд, потрібно:

вимагати укладення договору з фондом

У справжньому благодійному фонді має бути зазначено необхідну суму збору. Після кожного платежу її розмір автоматично повинен зменшуватись. Якщо ж ви не бачите куди пішли ваші гроші — ви маєте справу з шахраями.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...