Павлоградські медики закликають жінок уважніше придивлятися до своїх грудей
Чимало павлоградських жінок ставляться до свого здоров'я за принципом «поки грім не вдарить ...» Особливо, коли справа стосується такого підступного захворювання, як рак молочної залози. Про це свідчить статистика, яку 19 жовтня озвучив журналістам лікар-хірург міськлікарні №4 Віктор Масловський.
Зокрема, В. Масловський повідомив, що на обліку у міських фахівців нині перебуває 1084 хворих тією чи іншою формою онкопатології, з них – 214 жінок з раком молочної залози. «Протягом 2016 року у місті зареєстровано 370 випадків онкології, у 170 з них хвороба вже у занедбаному стані, 39 випадків стосуються саме рака молочної залози, з них 15 – занедбані. Для порівняння: за 9 місяців 2017 року ми зареєстрували, відповідно, 251 випадок онкології, в тому числі 53 занедбані. При цьому виявили 42 випадки раку молочної залози, 11 жінок мають занедбаний стан хвороби», - сказав хірург.
За словами Віктора Масловського, щороку в Павлограді на облік до фахівців з онкології стає 19-20 жінок, з них приблизно 5 мають хворобу у занедбаному стані. В цілому, в Україні, за останні 10 років кількість випадків рака молочної залози зросла на 27%, а смертність від цієї хвороби – на 16%, каже лікар. «Здається, чим краще ми працюємо, тим більше хворих жінок реєструємо. Але слід розуміти, що ці показники можуть свідчити про кращий стан діагностики. Тому це мобільний показник. Найприкріше те, що жінки хворіють і помирають від візуальної форми раку, перші ознаки якої вони можуть помітити в себе ще на ранніх стадіях хвороби. Однак, вони просто ігнорують усілякі підозрілі симптоми», - зазначає В. Масловський.
На його думку, це пов`язано, як із банальним страхом виявити в себе небезпечну хворобу, так і з безгрошів`ям. «Але справа в тому, що коли хвороба буде прогресувати, то її лікування потребуватиме ще більше коштів, ніж на початку, - підкреслює хірург. - Окрім того, хочу наголосити, що рак – це не вирок. Це діагноз. І якщо вчасно його поставити, то хворобу можна успішно лікувати. Тому доля жінки в її руках». В. Масловський вкотре закликав павлоградських жінок і дівчат уважніше ставитися до свого здоров ` я, регулярно проводити самообстеження грудей і в разі виявлення якихось незрозумілих змін звертатися до фахівців.
Симптоми
За словами медиків, у 95% випадків онкологічні захворювання ніяк не проявляють себе на ранніх стадіях. Однак деякі ознаки того ж раку молочної залози жінка може виявити самостійно методом самодіагностики. На переконання В. Масловського, проводити її варто 4 рази на місяць, стоячи перед дзеркалом. Однією з ознак змін в молочних залозах є виділення із сосків і зміна форми, величини і контурів молочних залоз, їх асиметрія тощо, зміна шкіри, що вкриває молочні залози (перетворення її в «лимонну кірку»). Насторожити жінку мають і ущільнення в молочних залозах. В. Масловський каже, що проводити самообстеження слід усім жінкам і дівчатам. Тим, кому виповнилося 35-40 років, робити це треба якомога частіше. У разі виявлення у себе зазначених симптомів жінці слід звернутися до фахівця, який допоможе встановити точний діагноз і, в разі потреби, призначити лікування.
Фактори ризику
Вік (стаючи старше, жінка все більше ризикує захворіти на рак молочної залози), спадкова схильність, відсутність дітей або народження дітей в пізньому віці, аборти, ранній початок менструацій, пізній початок менопаузи, стреси, цукровий діабет, ожиріння, систематичне куріння, алкоголь, хвороби ендокринної системи.
Цікаві факти
Вперше про рак згадується в записах на папірусі, зроблених в Стародавньому Єгипті приблизно за 1600 років до н.е. В даний час відомо більше ніж про 100 видах раку. До цього захворювання схильна будь-яка частина тіла. Серед померлих від раку чоловіків найбільше страждало онкопатологією легких, шлунка, печінки, прямої кишки і стравоходу. Відповідно у жінок - це рак грудей, легенів, шлунка, прямої кишки і шийки матки. Понад 20% смертей від раку пов'язані з курінням тютюну (за матеріалами www.zdorovo.ua). У світі відомо понад 28 мільйонів випадків, коли хворі на рак зуміли впоратися з недугою і жили повноцінним життям ( www.malpme.ru ).
Олекса Сурай