Шахи століттями були грою інтелектуалів, а сьогодні є повноправним видом спорту. Вони вимагають від гравця зосередженості, вміння планувати свої ходи та передбачати дії суперника, запам’ятовування дебютів, ендшпілів та загалом шахової теорії. Щоб стати дійсно сильним шахістом, потрібно багато практикуватися та розв’язувати задачі. Проте є декілька порад, як вигравати в шахи, навіть якщо ви нещодавно освоїли базу про правила та цілі гри.

Поради, як вигравати в шахи, якщо ви початківець або аматор

Що є перемогою у шахах?

Виграти в шахи можна різними способами, а перемогою вважаються такі ситуації:

  • Мат. Це положення на дошці, коли король знаходиться під атакою та немає ніякої можливості уникнути її: ані власним ходом, ані жертвою фігури.
  • Коли супротивник здався сам. Так буває, коли в нього об’єктивно значно слабкіша позиція, особливо, якщо залишився один король чи ще 2-3 фігури окрім нього. Якщо один гравець визнає свою поразку, іншого оголошують переможцем.
  • Час. Ще один спосіб, як виграти в шахи, це створення ситуації, коли опоненту потрібно багато часу на роздуми й він витрачає його раніше, ніж гра закінчується логічно.
  • Два неможливі ходи. Так буває, коли суперник починає нервувати через складне становище й робить ходи, які суперечать правилам. Якщо у вас є можливість поставити мат за таких умов, ви будете переможцем.

Поради, як вигравати в шахи

Загалом найбільшу фору дасть знання шахової теорії та багато практики. Проте початківці можуть скористатися й такими прийомами:

    • Забезпечте безпеку короля. Для цього можна оточити його пішаками, зробити рокірування, побудувати захист, якщо вже володієте декількома з таких комбінацій. До речі, рокірування варто робити якомога раніше в грі. Цієї думки дотримується багато експертів, в тому числі в одній з найсучасніших шкіл шахів в Україні CHESS LEADER.

Поради, як вигравати в шахи, якщо ви початківець або аматор

  • Намагайтеся не віддавати фігури без нагальної потреби. Гамбіти, тобто принесення в жертву фігури, варто використовувати, коли ви вже більш впевнені у своїх силах.
  • Сильні фігури довго не тримайте, розвивайте їх та переводьте в активні позиції. При цьому слідкуйте за скоординованістю фігур.
  • Обов’язково контролюйте центр. Гравець, який це робить, перехоплює ініціативу й має можливість обрати свій шлях, як вигравати в шахи в різних ситуаціях.
  • Після освоєння правил в першу чергу навчіться робити вилку, зв’язку фігур та наскрізну атаку.
  • Створюйте загрози для опонента якомога інтенсивно. Це змусить його нервувати, шукати можливості для захисту та, звісно, помилятися.
  • Захищайте не лише короля, а й такі фігури, як королева та королівські пішаки. Вони часто залучені у захисті та атаках.
  • Аналізуйте не лише свої ходи, а й кроки суперника у відповідь.

Щоб швидше робити успіхи та ставати сильнішим гравцем у шахи, необхідно розвиватися: вивчати шахову теорію, розв’язувати задачі та багато практикуватися, в тому числі з більш досвідченими шахістами. Також можна звернутися до тренера, який навчить, як вигравати в шахи та з початківця чи аматора стати професіоналом.