Воєнний стан у країні триває, а підприємства продовжують працювати. Після початку повномасштабного вторгнення трудове та податкове законодавство зазнало певних змін. У нових реаліях постає логічне питання — як оплачувати працю робітникам?
Про оновлення, що були внесені в закон про оплату праці, розповімо в цьому матеріалі.
Основні зміни трудового законодавства стосовно оплати праці
Введення воєнного стану спричинило значні зміни в трудовому законодавстві. Розглянемо 3 найважливіші аспекти.
Можливість зміни розміру окладів працівників без завчасного попередження
До початку повномасштабного вторгнення роботодавці мали зобов’язання попередити робітника про зміну його заробітної плати мінімум за 2 місяці. Тепер це не актуально. Тому підприємець має право на власний розсуд змінювати зарплату працівника в односторонньому порядку та вводити відповідний наказ хоч на наступний день. Робітнику залишається або прийняти зміни та продовжувати працювати на підприємстві, або піти за власним бажанням.
У другому випадку компанія зобов’язана виплатити працівникові вихідну допомогу — компенсацію в розмірі однієї середньомісячної заробітної плати.
Можливість впровадження іншої системи оплати
Роботодавець тепер може впроваджувати на своєму підприємстві іншу систему оплати праці:
- за обсяг виконаної роботи (відрядну);
- за кількість відпрацьованих годин (погодинну).
Підприємець має право встановити певну тривалість робочого дня, зокрема скоротити час зміни. Це означає, що робочі години можуть бути скорочені, що вплине на розмір оплати працівника.
Звільнення від відповідальності за несвоєчасну виплату ЗП
Звичайно, підприємці не можуть просто так видати заробітну плату працівникам на тиждень пізніше. Легальне відтермінування розрахунку з робітниками можливе, якщо компанія не може працювати через бойові дії, що потребує офіційного доведення. Якщо підприємство було змушене скоротити обсяги виробництва та втратило частину прибутку, воно все одно зобов’язане в зазначені терміни виплатити в повному розмірі заробітну плату своїм робітникам.
У випадку доведення неможливості роботи компанії через бойові дії видача зарплати відтерміновується. Як тільки підприємство знову має змогу працювати, робітники мають отримати компенсацію в повному розмірі своєї платні.
Рекомендації щодо встановлення оплати праці під час воєнного стану
Навіть коли законодавство надає певні послаблення, не слід бездумно скорочувати оплати заради економії. Важливо тримати баланс, щоб не втратити своїх працівників. Краще:
- Не змінювати розмір окладів без чіткої необхідності.
- Якщо скорочення зарплати все ж необхідне, обов’язково підготувати відповідний наказ та ознайомити робітників під їхній підпис.
- Проаналізувати ринкову ситуацію, щоб виявити оптимальні межі розміру заробітної плати фахівців на аналогічних посадах в інших компаніях.
- Для скорочення витрат ввести погодинну чи відрядну систему оплати, попередньо повідомивши працівників.
Важливо: підприємці зобов’язані вчасно видавати робітникам їхню зарплату. Відтермінування можливе лише через бойові дії та їхні наслідки, у всіх інших випадках невиплата є порушенням законодавства