Як вибрати сонцезахисний крем для обличчя? Що таке захист SPF для обличчя, як він визначається і чому важлива? Яким засобам віддати перевагу: вузькоспрямованим чи комплексним? У цій статті ми детально розібрали ці теми та відповіли на всі запитання. Але спочатку кілька слів про види ультрафіолетового випромінювання, і чому від нього взагалі потрібно захищатися.

При попаданні на шкіру ультрафіолет викликає в ній 3 основні ефекти:

- Пошкодження клітинної ДНК

- Стимуляція запалення

- Пригнічення місцевого імунітету

Як бачите, пункту «гарна засмага» тут немає. Справа в тому, що засмага є захисною реакцією шкіри на ультрафіолет — у цьому плані її можна порівняти з почервонінням забитої ділянки тіла. Ультрафіолет стимулює утворення активних форм кисню, які призводять до розвитку ланцюгових реакцій - укорочення теломер, пошкодження мітохондрій, руйнування клітинних мембран, окислення структурних білків та ферментів.

Пройшовши за посиланням https://poltava.to/news/76160/, ви зможете більш детально ознайомитеся з інформацією про важливість SPF захисту!

Як діє SPF захист

Перед розмовою про сонцезахисний фактор слід згадати мінімальну еритемну дозу (ПЕД). Це доза опромінення, яка стимулює утворення на шкірі мінімального почервоніння через певний проміжок часу перебування на сонці. Поняття "мінімальне" тут дуже умовне і означає "ледь помітне оком".

Але до чого тут фактор захисту від сонця? Sun Protection Factor показує, у скільки разів ПЕД захищеної засобом шкіри вище порівняно з ПЕД незахищеної шкіри. Наприклад, SPF 50 говорить про те, що при обробці шкіри даним засобом мінімальна еритема на ній з'явиться в 50 разів пізніше, ніж на голій шкірі цієї ж людини.

Як бачите, у визначенні SPF є свої умовності:

- Мінімальна еритема - це слабке почервоніння шкіри, видиме оком. Оскільки такий прилад, як око, неможливо стандартизувати, у всіх часах появи мінімальної еритеми буде різним.

- Людська шкіра – у кожної людини вона індивідуальна. На шкіру впливає вік, характер харчування, довкілля, лікарські препарати, рівень стресу та ін.

Однак нічого кращого за СПФ захисту поки не придумано.

Вище SPF — захист від сонця надійніший?

Теоретично, це справді так. Наприклад, якщо у людини світла шкіра, яка червоніє під сонячним промінням за 10 хвилин, то після використання крему із сонцезахисним фактором 20 (SPF 20) він зможе продовжити цей час у 20 разів: 10 х 20 = 200 хвилин або 3 години та 20 хвилин . Відповідно, при використанні косметики SPF для обличчя з фактором захисту від сонця 50 (SPF 50) цей час продовжується до 10 х 50 = 500 хвилин або 8 годин і 20 хвилин. Але це теоретично, а практика, на жаль, часто розбиває найсміливіші фантазії — і ось чому.

На сонцезахисний фактор дуже сильно впливають зовнішні умови - інтенсивність ультрафіолетового випромінювання, плавання у воді, тертя тіла об пісок або траву (змиває/прає косметику). У результаті ступінь захисту від сонця виявляється в 2-3 рази нижче за передбачувані значення. Повертаючись наприклад про 500 хвилин, насправді вони цілком можуть перетворитися на 500/3 = 167 хвилин або 2 години та 47 хвилин.