Метод екстракорпорального запліднення сьогодні давно вже входить до стандартних медичних інструментів, що використовуються для боротьби з репродуктивними проблемами. Однак ця технологія досі залишається досить складною і не завжди дає бажаний ефект. Щоб підвищити шанси на успішне зачаття та виношування дитини, майбутнім батькам (не тільки жінці, а й чоловікові) необхідно дотримуватись суворих правил. Які саме – докладно розповість лікар на прийомі.
Цікавить ЕКЗ (еко) запліднення ціна? Дізнатися вартість процедурі ви можете на сайті icsi.clinic!
Чи варто побоюватися ЕКО?
Запліднення при ЕКЗ відбувається штучно - тобто поза організмом жінки, у спеціальному інкубаторі. Перед цим пацієнтці проводиться гормональна стимуляція яєчників, а дозрілі яйцеклітини витягуються шляхом трансвагінального проколювання фолікулів. У непідготовленої людини ця процедура може викликати побоювання та недовіру – це нормальна психологічна реакція на досить складне втручання у організм. Є у ЕКЗ і певні ризики:
- багатоплідність - зазвичай виникає при підсадці відразу декількох ембріонів, більшість з яких виживає (зазвичай успішно імплантується лише один зародок);
- позаматкова вагітність – найчастіше вона спостерігається при багатоплідності, коли частина ембріонів після ЕКЗ закріплюються в матковій порожнині, а решта емігрує за її межі;
- гіперстимуляція яєчника – це ускладнення виникає через вплив надмірних доз гормональних препаратів на організм жінки, що провокує симптоми різної тяжкості, від легкого нездужання до помутніння свідомості та коми;
- маткові кровотечі – цей побічний ефект при ЕКЗ може виникнути через необережно проведену пункцію яєчників або травмування катетером при підсадці ембріонів.
Проте побоюватися екстракорпорального запліднення не варто. Ця методика використовується в медицині вже кілька десятиліть і добре відпрацьована. Якщо вона проводиться кваліфікованим лікарем у добре обладнаній клініці, що має відповідну ліцензію, то ризики ускладнень та побічних реакцій зведено до мінімуму. Перед процедурою ЕКО пацієнти проходять комплексну діагностику виявлення можливих протипоказань. Для жінок, які проходять процедуру гормональної стимуляції, індивідуально підбираються відповідні типи та дози препаратів.
Яка ефективність ЕКЗ?
Пацієнти, які вперше проходять процедуру екстракорпорального запліднення, часто чекають позитивного результату вже на першій спробі. Насправді ефективність ЕКЗ не перевищує шансів на природну вагітність у здорових людей і становить приблизно 35%. Імовірність завагітніти штучним шляхом залежить від багатьох факторів:
- віку та стану здоров'я пацієнта;
- кваліфікації лікаря, який виконує процедуру;
- використання додаткових репродуктивних технологій;
- кількості підсаджених ембріонів тощо.
Якщо з першої спроби завагітніти не вдалося, лікар проводить додаткові обстеження пацієнтів, щоб з'ясувати, чому ЕКО не вийшло з першого разу. Саме для цього попередньо жінка проходить етап гормональної стимуляції, що дозволяє за 1 менструальний цикл отримати більше фертильних яйцеклітин.
Як підготуватись до ЕКЗ жінці?
Підготовку до екстракорпорального запліднення необхідно розпочинати за 3 місяці до циклу, у якому заплановано процедуру. Попередньо слід записатися на консультацію до лікаря – він повторно оцінить результати пройдених пацієнткою діагностичних обстежень і, якщо необхідно, призначить додаткові для уточнення діагнозу. Також він відповість на всі питання щодо майбутньої процедури і після цього запропонує пацієнтці підписати угоду про проведення ЕКЗ, у тому числі за допомогою методів ІКСІ та допоміжного хетчингу.
Чи існує альтернатива ЕКО?
Екстракорпоральне запліднення – процедура складна та дорога, тому розглядається як останній засіб у лікуванні безпліддя. Як правило, перед зверненням до цієї методики лікар розглядає наступні варіанти терапії:
- Консервативну – лікування можливих причин безплідності медикаментозними препаратами (наприклад, гормональними);
- Хірургічну – вона використовується у тих випадках, коли безпліддя зумовлено анатомічними порушеннями статевих органів або наявністю новоутворень у репродуктивній системі (наприклад, кісти яєчника);
- Штучну інсемінацію - це примусове введення сперми статевого партнера або донора в матку жінки через катетер, зазвичай застосовується при анатомічних порушеннях жіночих статевих шляхів або чоловічої сексуальної дисфункції, через які неможливий природний статевий акт або утруднена доставка насіннєвої рідини в маткову рідину.
Лікування методом ЕКЗ використовується лише в тому випадку, коли використання інших методик не допомогло або діагностика показала наявність у одного або обох батьків патологій репродуктивної системи, які можна подолати лише шляхом екстракорпорального запліднення.