Фізична особа-підприємець має можливість змінити свою групу. Перехід може бути вимушеним (у разі перевищення встановлених лімітів на дохід та/або у разі порушення інших умов перебування в зазначеній групі платників єдиного податку) або добровільним. Наприклад, ФОП 2 група, податки якої складають 20% від прожиткового мінімуму, може перейти до першої або третьої групи платників ЄП. Розглянемо основні умови добровільного переходу.
Алгоритм переходу
Для здійснення переходу фізичної особи-підприємця в іншу групу оподаткування, потрібно подати відповідну заяву, сплатити авансовий внесок та подати податкову декларацію.
Терміни подання заяви
Фізична особа-підприємець може здійснити перехід на іншу групу оподаткування за умови своєчасного подання заяви до податкової інспекції (Державної фіскальної служби). Це потрібно зробити мінімум за 15 календарних днів до закінчення кварталу. Наприклад, щоб змінити групу з 1 січня, необхідно подати заяву не пізніше ніж 15 грудня. З нового кварталу підприємець вже буде оподатковуватись за новими умовами.
Заява складається за відповідною формою. Там у пункті 5.2 потрібно вказати, з якої та в яку групу здійснюється перехід.
Авансовий внесок та ПДВ
Якщо перехід відбувається з першої групи в другу чи навпаки, ФОП повинен сплатити авансовий внесок за новими умовами не пізніше 20 числа першого місяця кварталу. Здійснити оплату можна за весь звітний період — квартал або календарний рік.
При переході на третю групу фізична особа-підприємець повинна зареєструватись платником ПДВ — 3% від доходу. Подати заяву можна особисто в управлінні ДПС вашої області або на офіційному сайті Служби. У випадку переходу з 3 в 1 чи 2 групу, потрібно навпаки анулювати свою реєстрацію.
Податкова декларація
Незалежно від того, у яку групу переходить підприємець, він повинен подати податкову декларацію за той період у звітному році, який він був у попередній групі. Це потрібно зробити не пізніше, ніж через 40 днів нового календарного року. Наголошуємо, що це стосується всіх ФОП, зокрема тих, хто перейшов до першої чи другої групи. Далі декларація подається за стандартним порядком — раз на рік.
Вимушений перехід
У разі невиконання умов, що зазначені чинним законодавством для вашої групи ФОП, відбувається вимушений перехід. Він можливий тільки до вищої групи або на загальні умови оподаткування, якщо підприємець був у третій. Перехід на нові умови оподаткування відбувається з наступного кварталу за тим, у якому було зафіксоване порушення (перевищення обсягу доходу чи відхилення від визначених законодавством норм).
Для вимушеного переходу підприємець повинен:
- подати заяву до ДФС не пізніше, ніж 20-го числа календарного місяця, з якого починається квартал на нових умовах оподаткування;
- якщо відбувся перехід з 1 у 2 групу, сплатити авансовий внесок. Якщо з 2 у 3, зареєструватись як платник ПДВ;
- до суми перевищення ліміту доходу застосувати ставку 15%.
Наостанок подається податкова декларація відповідно до термінів квартального звітного періоду.