Ніж – один із найдавніших інструментів, відомих людині.
Ще в кам'яному столітті перші люди звернули увагу, що якщо бити деякі камені один ПО одному, від них відлітають довгі гострі фрагменти – відщепи. Саме їх і використовували як ножі наші предки.
Найбільш ранні ножеподібні кам'яні інструменти знайдені в Африці, в ущелині Олдувай. Їм 2,5 мільйони років. Тоді навіть люди були зовсім не схожі на сучасних. Але ножі вже були.
На території України знаходять кам’яні ножі, яким десять тисяч і навіть більше років!
Винахід ножа відразу ж розширив можливості людини. Збагатив його матеріальний світ. Ножем можна зрізати та остругати палицю. А значить зробити спис, стрілу, цибулю, вудилище для риби та багато іншого. Ножем можна зняти і розкроїти шкуру, зробити в ній отвори, а значить, зробити справжній одяг чи взуття. Ніж можна використовувати на полюванні, обробити здобич. Не менш корисний ніж під час приготування їжі. Уявіть собі, як без ножа відрізати шматок м’яса? Отже, навіть найпростіша кулінарія без нього майже неможлива.
І навіть через мільйони років ми продовжуємо користуватися ножами. Вони не втратили свого значення. І це враховуючи, що ніж старше приборкання вогню і першого колеса. Подумайте про це.
Чому у середні віки всі ходили з ножами
У середні віки у Європі господарі не забезпечували своїх гостей столовими приладами. Більшість людей постійно носили свої ножі у піхвах, прикріплених до поясів. Можна сказати, що очікувалося, що гості прийдуть зі своїми столовими приладами. Вони і приходили. Причому, у багатьох народів Європи ножі із собою носили як чоловіки, так і жінки.
Як виглядали ці ножі? Вони були дуже схожі на сучасний універсальний кухонний ніж. Лише були міцніші. Ну і, звісно, без використання пластику в конструкції. Під час обіду ці ножі часто використовувалися, щоб відрізати шматок їжі, та піднести його до рота. Виделка в ті часи була рідкістю та розкішшю. Ось і доводилося ножеві «працювати за двох».
Із яких матеріалів робили ножі
З різних. Археологи та історики можуть розповісти нам про дерев'яні, кістяні, крем'яні та обсидіанові ножі. З винаходом металургії ножі стали робити з міді, бронзи, заліза та сталі. Розвиток технологій дозволив перейти на такі матеріали, як кераміка та титанові сплави.
І ось, у XXI – столітті, дослідники з Національного Інституту Стандартів та Технологій Університету Колорадо продемонстрували перший ніж із нановуглецевих трубок. Його ріжуча кромка здатна нарізати зразки матеріалу пластинками завтовшки всього 300 нанометрів. У нього найгостріша і найтонша ріжуча кромка з усіх, що використовуються в даний час. Воістину «ультрасучасна» технологія!
Складаний багатофункціональний ніж давніший, чим ми думаємо
Складні ножі, що містять у своїй конструкції крім клинка ще й додаткові інструменти на кшалт штопора, відкривалки та інше, часто називають швейцарськими. Вважається, що першими найбільш широко розкрутили цю назву американські солдати часів Другої Світової. Їм досить часто як трофеї діставалися багатофункціональні ножі німецьких офіцерів. Але слово «Offiziersmesser» американці насилу вимовляли. Ось і причепилося до ножа ім'ячко, пов'язане із місцем його виготовлення.
Але насправді перший багатофункціональний ніж винайшли не швейцарці. Подібні інструменти вміли виготовляти вже у Стародавньому Римі. Отже, цей тип ножа з тим самим успіхом можна було б назвати «римським». Якби в 8 столітті Римська Імперія не припинила своє існування, секрет багатофункціонального ножа не був би забутий, разом із багатьма іншими досягненнями колись могутньої римської цивілізації.
Хто винайшов звичний нам столовий ніж із заокругленим вістрям
Форму столового ножа було змінено за указом французького кардинала Рішельє наприкінці 1630-х років. Кардинал терпіти не міг, коли запрошені на обід дворяне починали колупати вістрям ножа в зубах. Тому Рішельє вдалося переконати короля Людовіка XIV заборонити побутове використання кинджалів та ножів із вістрям по всій країні. Так з'явився звичний усім столовий ніж.
Чи часто ви згадували кардинала Рішельє під час обіду? Поздоровляємо, тепер у вас з'явився привід!