Каталітичні нейтралізатори (каталізатори) - дуже важливі елементи системи випуску відпрацьованих газів у сучасних автомобілях та іншому промисловому електричному обладнанні. Головне завдання цих пристроїв - максимальне очищення вихлопних газів від небезпечних речовин, що виробляються у процесі згоряння палива. Завдяки наявності каталізатора отруйні компоненти відпрацьованих газів вступають у хімічні реакції з дорогоцінними металами, які наносять на стільникову структуру агрегатів. Внаслідок цього в атмосферу викидаються не шкідливі для здоров'я людини та природи речовини.

Однак каталізатор, як і будь-яка інша деталь, має обмежений робочий ресурс. Рано чи пізно потрібно її замінити та утилізувати. Зберігання може зашкодити екології та здоров'ю оточуючих.

Ознаки несправності каталізатора

Цей пристрій має стільникову структуру. Під час експлуатації його внутрішні стільники забиваються або руйнуються, що призводить до таких негативних наслідків:

  • на низькій передачі машина може важко набирати обертів - виникає відчуття, ніби буксирує важкий причіп;
  • на панелі приладу з'являється помилка CheckEngine з кодом P0420;
  • підвищується витрата палива;
  • в атмосферу потрапляє більше небезпечних речовин, що мають дуже неприємний запах.

Іноді бортовий комп'ютер може видавати помилку під час використання неякісного бензину. У такому випадку достатньо просто скинути помилку. Якщо ж це не допомогло, потрібно відвідати найближче СТО чи звернутися до фахівця сервісного центру для підтвердження несправності каталізатора.

Чому треба здати каталізатор в утилізацію?

Самостійне вилучення автомобільних чи промислових каталізаторів - небезпечне й неможливе без відповідного технологічного обладнання. Та й завдання це не просте. Вилучення платини, паладію і родію вважається вигідним і доцільним лише у промислових масштабах. Те саме стосується зберігання цих пристроїв.

Основні вимоги до утилізації відпрацьованих каталізаторів

Дотримання суворих екологічних норм обов'язкове через токсичність і вміст небезпечних хімічних речовин у складі каталізаторів. Не можна самостійно намагатися розібрати ці пристрої, так як це може нашкодити здоров'ю та навколишньому середовищу.

Щоб витягти з відпрацьованої деталі максимальну вартість, слід зберегти її в цілісності і не намагатися витягнути внутрішні елементи. Інакше ви зменшує шанси на високу ціну за рахунок того, що дорогоцінне напилення, що складається всього з кількох грамів, може вилетіти з пристрою разом із зіпсованим механізмом і пилом. 

Уважно оглянувши пристрій, фахівець сповістить про те, які прогнози цього каталізатора. Знадобиться всього кілька хвилин, щоб дізнатися про точну цифру, скільки металів міститься під металевою кришкою. Спеціаліст акуратно відкриє корпус ножицями, щоб не втратити внутрішній зміст, який відразу зважують. Результат миттєво відображається на екрані приладу, за яким фахівець розраховує його вартість. 

Скільки можна заробити на здачі старого каталізатора?

При виготовленні цього пристрою внутрішні стільники покривають дорогоцінними металами: родієм, паладієм та платиною. Їхня вартість щонайменше на 100% вища за ціну золота. Тому скупка промислових каталізаторів здійснюється з метою отримання з них зазначених дорогоцінних металів. Їх використовують для нейтралізації токсичних вихлопів. Паладій, родій і платина, взаємодіючи з газами з двигуна, зумовлюють хімічну реакцію, що здатна перетворити їх на безпечні речовини. 

Вартість каталітичних нейтралізаторів б/в, точніше дорогоцінних металів, що входять до їхнього складу, залежить від:

  • котирувань лондонської біржі дорогоцінних металів;
  • об'єму двигуна - чим потужніший мотор, тим більше дорогоцінних металів міститься у каталізаторі;
  • поточний стан пристрою - чим ціліші та чистіші внутрішні стільники, тим вища ймовірність, що в них збереглися усі цінні метали;
  • країна виробництва - в імпортних каталізаторах використовується більше дорогоцінних металів), 
  • якість сажових фільтрів - від цього залежить засміченість стільникової структури, наявність або відсутність фольги.

Завдяки здачі промислового або автомобільного каталізатора у спеціалізовану компанію власники отримують близько 75% від собівартості дорогоцінних металів, що містяться в його складі.