Вино є одним із найдавніших напоїв. Воно використовувалося як для розваги, а й у серйозніших областях, як-от медицина, мореплавання, релігія. А ви ніколи не задумувалися, а як саме з’явилося вино?

З чого все починалося

Виноробство бере свій початок у другому тисячолітті до нашої ери. Через фінікійців воно поширилося Середземним морем (Давній Єгипет, Стародавня Греція та інші), що привело займанню вином значного місця в християнському богослужінні, оскільки саме в середземноморських країнах зародилася ця релігія.

Одночасно, а, може, й дещо раніше, виноробство виникло на Кавказі – на території сучасної Вірменії, Грузії і не тільки і досі археологи знаходять черепки, аналіз яких вказує на те, що в цьому посуди зберігалося саме вино.

Є навіть версія, що саме на Кавказі жили перші в світі винороби, і саме вони почали вирощувати виноград та вивели сучасну знайому усім культуру. Але все ж таки розповсюджувалося вино в древньому світі більш активно саме через Середземне море.

Від фінікійців до Стародавнього Єгипту

Спочатку вино потрапило в Стародавній Єгипет, де обожнювалося і було частиною жертвопринесення богам. Більш того, один з них, Осіріс, цар потойбіччя, був названий богом вина.

З Єгипту до Стародавньої Греції

З Стародавнього Єгипту вино потрапило до Стародавньої Греції, де виноробство стало звичною справою, і потім – важливою частиною економічного обороту. Область використання вина у Стародавній Греції була велика: від релігійних ритуалів до незамінної частини щоденної трапези.

А далі – Стародавній Рим

Після цього вино поширилося по всій давньоримській імперії. Перейнявши мистецтво виноробства у греків, римляни вдосконалили його та зробили вино «демократичним напоєм», доступним як аристократам, так і рабам.

Вино у Середньовіччі

У середні віки виноград розводили як на півночі Європи, так і в Азії та Африці, проте найбільше виноробство було розвинене в таких країнах як Іспанія, Італія, Франція, Німеччина, Угорщина та Португалія. Найбільш значну роль вирощуванні винограду зіграли монастирі, де постійно виводилися нові сорти.

Однак, незважаючи на великі успіхи у виноградарстві, технології виноробства були далекі від ідеалу, тому максимальний термін зберігання вина становив лише один рік.

Цікаво, що середньовічній Європі вино пили переважно вищі класи.

Новий час

Через малу витримку вина були легкоплинними, містили мало алкоголю і тому не могли витримуватись, а згодом взагалі завуксивались.

Цю проблему вирішило використання пробки та скляних пляшок (до цього вина зберігали у бочках та розливали по пляшках лише перед подачею на стіл).

«Винна» катастрофа

У другій половині XIX століття Європою почала гуляти така хвороба як виноградна філоксера. Від неї постраждала більшість виноградників, що, зрозуміло, негативно позначилося на сфері виноробства.

Ситуацію виправили багато в чому за допомогою сортів винограду, які привезли з Нового світу. В Америці виноград, який почали саджати переселенці, дещо змінився, і виявилося, що він стійкий до філоксери. З часом і в Європі кількість виноградників збільшилася, повернули багато старих та вивели нові сорти.

Сьогодні виноробство активно розвивається у всьому світі - від традиційних європейських виноробень до дещо екзотичних сортів вина з Нової Зеландії, Південної Америки або Японії. А спробувати різні вина з усіх куточків світу тепер можна дуже просто. Зайдіть в інтернет-магазин Vintage, зробіть замовлення на улюблені або екзотичні напої, отримайте смачне вино швидко та зручно – Новою поштою по всій Україні. До речі, доставка тут безкоштовна, якщо сума замовлення вище 500 грн.