Пандемія, спричинена Covid-19, а потім війна змінили ринок салонних послуг. Незважаючи на те, що, навіть, в 2022 році на неокупованих територіях салони краси продовжували відкривати, загальна кількість охочих відкрити салон краси знизилася, але експерти ринку радше радіють цьому факту. Ми з'ясували, чому.
"Салони краси нерідко відкривали заради забави і статусу, розповідає Наталя Гончаренко, авторка відомої книжки "Мій салон краси". Також цей ринок вважається привабливим для людей, які накопичили певну суму грошей і шукають, куди б їх вкласти. Після відкриття салону, для багатьох стає відвертим шоком розуміння того, що цей бізнес зовсім не такий, яким здається збоку. Він вимагає специфічних знань за напрямом роботи салону, інсайдерської інформації, знань у сфері маркетингу та фінансів, і хоча б елементарних навичок управління людьми. Не вийде відкрити салон краси, найняти майстрів, постити сторіз в "Інстаграм" і рахувати прибуток. З одного боку, пандемія і зміни в законодавстві - введення РРО - погіршили ситуацію, а з іншого - на ринку залишаться серйозні інвестори, що відкривають мережі та навчальні центри і фахівці високої кваліфікації, які зуміли створити навколо себе спільноту однодумців і систему роботи. Для споживачів - це великий плюс, тому що зараз у багатьох салонах краси якість послуг нестабільна через високу плинність майстрів і повне нерозуміння власників, що з цим робити".
Які тенденції спровокувала ситуація з пандемією та війною? Почнемо з негативних
Home-послуги. Через падіння доходів збільшилася кількість людей, які віддають перевагу home-послугам. Частина салонів краси запропонували клієнтам послугу змішування складу для фарбування і доставки додому, щоб клієнт сам себе фарбував. Салони і майстри стали знімати і публікувати відео, в яких детально розповідали, як в домашніх умовах проводити салонні процедури, знову ж таки з доставкою косметики і без неї. Але не варто в усьому звинувачувати пандемію та війну. Неабиякою мірою цьому сприяло наповнення ринку майстрами низької кваліфікації. Ще після першого локдауну вони масово пішли працювати в салони з коворкінгів, квартир і оренди, тому що, клієнтів банально, не стало навіть у них. Перші місяці війни взагалі призвели до хаосу, який, на щастя, поступово зникає.
Масові продажі професійної косметики в інтернеті. Ця тенденція почалася до пандемії, але у 2020-2022 зросла, зміцніла і призвела до того, що чимало салонів краси просто відмовилися від продажу домашніх доглядів або залишили у себе невеликий асортимент засобів.
Коливання орендних ставок для приміщень під салони краси. Пандемія не призвела до зниження вартості оренди приміщень, а навіть навпаки. У Києві гарне приміщення обійдеться за ціною 20-35$ за квадратний метр. Війна призвела до тимчасового зниження орендної плати, але повезло не всім. Вже через 2 місяці від початку війни немало орендодавцев почали поступово, але наполегливо підвищувати ціну.
Обов'язкове використання РРО. Не секрет, що багато салонів краси, через високий рівень ФОПу (фонду оплати праці) - від 45% до 70% (!) і, як наслідок, низьку маржинальність, були змушені вести бізнес, використовуючи різні схеми оптимізації оподаткування. Зокрема, і не показуючи частину виручки. З обов'язковим введенням РРО це стало неможливо.
Підвищення комунальних платежів. Зараз власники салонів звикають до нових цін за комунальні послуги. Перший шок минув, але що з цим робити багато хто ще не вирішив. Крім цього, подорожчали витратні матеріали. Салони краси будуть змушені підняти вартість послуг - питання тільки на скільки.
Тепер про хороше
Зворотний бік home-послуг - зіпсоване волосся, нігті, проблеми зі шкірою. Професійний догляд і обслуговування важко замінити домашнім. Додайте до непередбачуваного результату брак часу і "метушню" - люди ходили і будуть ходити в салони краси.
Профі. На ринку залишаться професійні підприємства. Їхні власники вкладатимуть в операційні процеси, маштабування або, навпаки, в нішевість. З'являться хоч якісь правила гри і різноманітність бізнес-моделей.
Нові тренди споживання послуг краси. На стику б'юті, велнесу, естетики з'являються нові концепції салонів краси. Тримайте ніс за вітром - хто знає, може, цей ледь вловимий вітерець скоро перетвориться на потужний потік, який генерує клієнтів і прибуток.
Можливості для людей, які вміють створювати нові бізнес-моделі та продукти. Коли ті, хто відкриває салони краси, перестануть обурюватися тим, що жінки купують фарбу в Єві, і подумають: як зробити салонну послугу такою, щоб вони побачили в ній цінність і змогли її купити, відкриють величезний, навіть за мірками України, ринок.
Розвиток виробництва косметики. В Україні зростає кількість косметичних брендів – як у сегменті мас-маркети так і професійної косметики для косметологів, майстрів манікюру-педикюру, подологів, для перманентного макіяжу тощо. Також набирає обертів контрактне виробництво косметики.