Ринок будівельних матеріалів України у 2022 році зазнав негативних змін. 24 лютого почалося повномасштабне вторгнення росії в Україну. Через це покрівельні матеріали почали дорожчати. У цій статті ми проаналізуємо конкретні чинники, які вплинули на вартість металочерепиці та профнастилу, а також матеріалу для огорожі — забору жалюзі. Також ми спрогнозуємо, чого у подальшому чекати щодо цін.

На початку 2022 року у заводів-виробників було обмаль сировини, з якої виготовляється металочерепиця. Рулонна сталь закуповується Україною в найбільших постачальників — Китаю, Південної Кореї та Індії — в кінці сезону, тобто у листопаді. Тоді трейдери контрактуються на нові поставки. А на початку наступного року закуплені бухти металу привозяться кораблями у порти Одеси та інших міст. Ця структура вироблена роками, оскільки металочерепиця — сезонний матеріал. Вона найбільше затребувана влітку-восени, бо тоді йде активне будівництво та ремонт покрівель. Тому заводи-виробники закупають сталь під сезон.

На початку 2022 року російські обстріли порушили логістичну структуру. Кораблі з бухтами металу не потрапили в порти України, бо вони змушені були закритися. Рулонна сталь попрямувала до Туреччини, де на перевалочному пункті її перевантажили на автомобілі і повезли в Україну суходолом.

До чого це призвело? Затримка сировини — раз. Подорожчання транспортування — два. Доставка морем була дешева і проходила швидко. Транспортування автомобільними дорогами вийшло дорожчим, бо треба було терміново шукати перевалочні пункти, транспорт і т. д. Подорожчання доставки через ріст ціни на пальне — три. В результаті ціна на металочерепицю виросла більш як на 40% станом на серпень 2022 року. Порівняно з доковідними місяцями 2020 року загальна вартість покрівельного матеріалу піднялася втричі.

Профнастил зріс в ціні +35% за останні пів року

Ріст вартості профнастилу обумовлений тими ж причинами, що й подорожчання металочерепиці. До високої ціни на транспортування та дорогого пального додається ще один чинник — нестабільний курс валют. Гривня з місяця в місяць знецінюється, а долар та євро по відношенню до неї підвищуються. Всі ці причини призвели до того, що ціна на профнастил виросла за останні пів року на 35% порівняно з довоєнними часами.

До зазначених чинників варто додати й те, що 60% готового профнастилу в Україні виробляється з китайської сировини. А зараз у Китаї економічна та політична криза. Це теж негативно впливає на вартість рулонної сталі.

Забори Жалюзі подорожчали на 25%

Забори жалюзі подорожчали з тих же причин, що й профнастил та металочерепиця. Цей вид огорожі теж виготовляється з рулонної сталі. З початку 2022 року її транспортування подорожчало через зміну логістичного шляху та подорожчання пального. До цього додався нестабільний валютний курс, у якому іноземна валюта росте, а національна — знецінюється. Тому ціна на забори жалюзі підвищилася на 25%.

Роблячи висновки з усього сказаного, робимо такий висновок: у подальшому ціна на покрівельні матеріали та огорожу буде рости. Все залежить від стабільності валютного курсу. Якщо євро та долар і далі ростимуть, то вартість профнастилу, металочерепиці та забору жалюзі теж підвищуватиметься. Але в разі стабілізації гривні й іноземної валюти ціна на покрівельні матеріали й огорожу теж буде сталою. А станеться це завдяки перемозі України у війні з росією. Тому вірмо в ЗСУ.