Плануючи будь-яку поїздку, варто підготуватися до неї заздалегідь. Особливо це стосується подорожей залізничним транспортом, адже вони можуть тривати 12-18 годин. Весь цей час, пасажир має почувати себе безпечно та комфортно. Для цього, варто дотримуватися кількох порад.

Де і як придбати квитки на потяг

Перш за все, необхідно подбати про місця в потязі. І краще забронювати їх раніше, щоб в останній день не виявилося, що місць в потрібному рейсі немає. Завдяки сервісу https://e-kvytok.ua/, не доведеться їхати на вокзал, та стояти в черзі. Достатньо перейти на сайт, та виконати кілька простих дій.

Замовлені білети надійдуть на електронну пошту, і ними можна буде користуватися. Документ можна роздрукувати, або показати провідникові QR-код зі свого смартфона, під час посадки в вагон. В разі, якщо плани змінились, то посадковий талон можна обміняти не пізніше, ніж за 90 хвилин до відправлення потягу.

Чим у потягу можна скористатися безкоштовно

Мало хто знає, але багатьма речами, під час поїздки в потязі, можна скористатися абсолютно безкоштовно. І мова зараз навіть не про гарячу воду, мило чи папі в туалеті. У провідника завжди можна попросити:

  • теплий плед – якщо пасажиру холодно, з собою немає теплих речей, або ковдри йому недостатньо, щоб зігрітися;
  • ремінь безпеки – для тих, хто боїться спати на верхніх полицях, або там немає спеціальних поручнів безпеки; ремінь може бути дорослим, або дитячим; якщо пасажиру здалося, що ремінь не надто міцний, то його можна замінити;
  • ліки – у кожного провідника має бути аптечка з ліками; пасажир має право звернутися по допомогу, якщо йому стало погано, і отримати її безкоштовно; це все включено у вартість квитка.

Складати та збирати постіль – це обов’язок провідників, а не пасажирів, який вони часто перекладають на них. Тому, якщо у подорожуючого немає на це часу чи бажання, то він не зобов’язаний збирати та здавати білизну. Ніхто не може змушувати його це робити.

Екстрені ситуації, та як діяти в них

Екстрені ситуації трапляються всюди, і залізничний транспорт не виняток. Найпопулярніший випадок, це коли людина проспала свою зупинку. Пасажир може впасти в паніку та не знати, що робити далі. Насправді ж, його вини тут немає, адже провідник мав розбудити його за певний час до зупинки. Тому, «Укрзалізниця» має видати йому квиток безкоштовно.

Не менш поширеним випадком є помилки в прізвищі та імені пасажира у квитку. Причини бувають різними, наприклад, замовник швидко вводив дані на сайті і не помітив помилки, або ім’я не розчули на касі вокзалу. Варто пам’ятати, що допускається від 1 до 3 помилок, через які не пустити до вагону, пасажира не мають права.

Часто у житті людей можуть з’являтися непередбачувані зміни в планах. Якщо раптово знадобилось змістити дату поїздки на день раніше, то обміняти квиток можна без доплат. Проте, варто враховувати, що така можливість є лише за наявності вільних місць у вагоні такого самого класу.