Сонячна енергія добувається фотогальваніками. Вони створюються у такий спосіб, що дають змогу поглинати сонячне випромінювання й частково перетворювати цю енергію в електрику. Весь цей процес відбувається без виробництва шкідливих побічних продуктів, таких як радіоактивні відходи або вуглекислий газ (CO2).
Фотогальваніка — це загальне поняття, що характеризує галузь техніки й науки, яка займається використанням сонячної енергії для перетворення сонячного світла в електрику. Іншими словами, завдяки фотогальваніці ми можемо обробляти сонячне випромінювання й генерувати струм. Крім того, термін усе частіше використовується як синонім фотоелектричної панелі.
Нині сонячні батареї знаходять застосування не тільки в промисловості (дорожні знаки та дошки оголошень), але і в приватних будинках. Підібрати комплект сонячних батарей на 5 кВт зараз простіше, ніж будь-коли.
Фотоелектричні панелі часто плутають із сонячними колекторами. Хоча обидві системи використовують сонячну енергію і схожі за зовнішнім виглядом і способом установки, вони обробляють енергію двома різними способами. Фотогальваніка займається перетворенням сонячної радіації, насамперед, в електричну енергію, у той час, як сонячні колектори використовують сонячну радіацію для виробництва тепла.
Фотоелектричні панелі більш універсальні — струм, який вони виробляють, може використовуватися різними способами. У випадку фотоелектричної панелі, це не температура, яка впливає на роботу модуля (як у випадку панелі сонячних батарей), а умови сонячного світла.
Фотоелектричні системи можуть виробляти електроенергію з холодних модулів, освітлених потоком світла, що робить фотоелектричні системи ефективними і взимку. 75 % енергії, одержуваної від енергії сонячних променів, виробляється впродовж пів року — з квітня до вересня.
Фотогальваніка — це фотоелектричні панелі. Одна фотоелектрична панель побудована з декількох осередків, з’єднаних разом. Основною сировиною є кристалічна кремнієва пластина. Змонтовані та під’єднані одна до одної, фотоелектричні панелі встановлюються на даху. Такі модулі перетворюють сонячну енергію в електричну. Система монтажу фотоелектричних панелей на даху забезпечує стабільність і стійкість до всіх видів навантажень.
Є також можливість установки фотоелектричних панелей на землі. Однак такі системи можуть мати меншу ефективність, оскільки вони не так сильно піддаються впливу сонячної енергії, і можуть частіше забруднюватися. Фотоелектричні модулі ж під’єднані за допомогою електричних захисних пристроїв до інверторів, які перетворюють електричну енергію в струм із параметрами енергосистеми.
Ми виділяємо 2 різновиди фотоелектричних установок:
- Фотогальваніка, під’єднана до енергосистеми, направляє всю енергію в енергосистему. Згодом власник установки використовує енергію мережі безкоштовно. Також можливий продаж невикористаної електроенергії. Такі фотоелектричні установки вимагають дуже якісних компонентів, щоби забезпечити максимальну ефективність.
- Незалежна фотоелектрична установка — працює незалежно від енергосистеми. Власник установки виробляє свою власну електроенергію, зберігає її в батареях і доставляє безпосередньо в електрообладнання.
Переваги
- Низькі експлуатаційні витрати;
- тривалий гарантійний термін — до 25 років;
- нульова емісійність — у процесі виробництва енергії вони не виділяють шкідливих сполук, парникових газів або CO2;
- фінансові вигоди — окупність від інвестицій становить приблизно 7 років для бізнесу і 8 років для приватних власників.
Фотоелектричні панелі використовують енергію не тільки прямого, але і відбитого й розсіяного випромінювання в похмурий день