У WP проаналізували можливості України боротися проти Росії без допомоги США

Українці змушені розмірковувати над колись немислимою можливістю того, що їх може покинути їхній найважливіший іноземний союзник. І замислюватися над тим, чи зможе їхня боротьба проти Росії тривати без допомоги США і як довго.

Відносини між Києвом і Вашингтоном останніми днями погіршилися після того, як представники президента Дональда Трампа розпочали переговори з Росією в Саудівській Аравії — без участі України (чи будь-якої іншої європейської країни). Крім того, кажуть, що Трамп був розлючений тим, що президент Володимир Зеленський відхилив його вимогу про передачу Україні половини її мінеральних багатств, пише Макс Бут, колумніст The Washington Post.

Все ще можливо, що Трамп змінить своє ставлення до України, особливо якщо він і Зеленський зможуть домовитися про розподіл українських мінеральних багатств. Але навіть деякі прихильники Трампа стурбовані його антиукраїнськими настроями.

Проте, все ж варто обміркувати можливі наслідки втрати американської підтримки. Вони були б для України не такими жахливими, але, тим не менш серйозними, вважає колумніст.

Україна не покладається на американські війська. Крім того, Україна має важливих союзників за межами Вашингтона: європейські країни вже надали Києву більше допомоги, в тому числі гуманітарної та фінансової, ніж Сполучені Штати.

Україна також розбудувала власну збройову промисловість, яка у 2024 році випустила понад 1,5 мільйона безпілотників — і безпілотники зараз є основним засобом її захисту від російських атак.

"Чи зробить втрата американської допомоги складнішою ситуацію для українських сил? Так. Чи призведе це до повного колапсу через шість місяців? Ні. Це означатиме більше загиблих українських солдатів і цивільних осіб, особливо в міру виснаження запасів засобів протиповітряної оборони, але на полі бою раптового колапсу не станеться", — написав колишній український військовий офіцер на X.

Селеста Валландер, яка донедавна була помічницею міністра оборони США погоджується з цим. Вона вважає, що Україна "може воювати принаймні протягом 2025 року, якщо вона буде воювати розумно".

Але довгострокові наслідки припинення американської допомоги були б більш жахливими. Україна не зможе вижити без підтримки США, заявив інший колишній американський урядовець, вказуючи щонайменше на дві основні вразливості:

  • Без санкцій і експортного контролю на чолі з США російська оборонна промисловість буде процвітати навіть більше, ніж зараз, і вона вже добре конкурує із західною промисловістю, особливо в частині виробництва критично важливих боєприпасів і ракет.
  • Європейці зробили багато, але є певні ключові американські технології й можливості, які мають вирішальне значення для боротьби, і вони не в змозі швидко наростити виробництво, щоб заповнити прогалини США: NASAMS, Patriot, HIMARS/GMLRS є чудовими прикладами.

Колишній український урядовець згадав ще про дві вразливості: Україна наразі покладається на американську розвідку для визначення цілей і на мережу Starlink Ілона Маска для зв'язку своїх підрозділів через супутниковий WiFi.

Reuters повідомило, що американські перемовники погрожували відключити доступ до Starlink, якщо Зеленський не погодиться на вимоги Трампа щодо половини мінеральних багатств України. Якщо ці можливості будуть усунуті, українські війська воюватимуть наосліп.

Андреа Кендалл-Тейлор, колишній заступник офіцера національної розвідки США з питань Росії та Євразії, сказала, що відмова США від України також матиме серйозні моральні наслідки як для українців, так і для європейців.

Вона побоюється, що деякі європейські країни можуть зменшити підтримку України, якщо війна виглядатиме програною без підтримки США, і що Україна може зіткнутися з дефіцитом людських ресурсів для ведення бойових дій.

"Це [припинення допомоги США Україні] було б людською трагедією для України, геополітичною трагедією для Сполучених Штатів і Європи — і великою політичною проблемою для Трампа. Йому вдалося уникнути відповідальності за падіння Афганістану, тому що це сталося під час перебування на посаді Джо Байдена. Він не зможе уникнути провини за втрату України, якщо спробує змусити Зеленського укласти мирну угоду, яка залишить Україну на милість Росії", — підсумував колумніст.

Раніше Володимир Зеленський заявив, що припинення допомоги США може бути фатальним для України як зараз, коли вона намагається відбити вторгнення Росії, так і в майбутньому, після закінчення війни. Він додав, що "ми матимемо низькі шанси вижити без підтримки Сполучених Штатів".

Інформує kurs.com.ua