Країни Балтії від'єднуються від електромережі Росії й Білорусі, і очікують від Москви кібератак

Лінія електропередач у Латвії

Автор фото,AFP

Підпис до фото,Вартість синхронізації для країн Балтії та Польщі (відключення від кільця БРЕЛЛ та підключення до європейської системи) - 1,6 мільярда євро. Більшу частину витрат бере на себе ЄС

11 хвилин(и) тому

У суботу, 8 лютого, Естонія, Латвія і Литва планують синхронно відключитися від російсько-білоруської енергетичної системи, так званого кільця БРЕЛЛ, а потім синхронізуватися з європейською системою.

Це важливий момент для країн Балтії.

За 100 днів до нього у Вільнюсі навіть встановили символічний годинник, який відраховує час до цієї події, а литовський міністр енергетики Жигімантас Вайчюнас назвав відключення "останнім кроком у боротьбі за енергетичну незалежність".

"Ми позбавимо Росію можливості використовувати електроенергетику як інструмент геополітичного шантажу", - цитує Вайчюнаса AFP.

Загальна енергосистема означає, що енергія "перерозподіляється" туди, де вона потрібніша в конкретний момент. Чим більша система, тим простіше цього досягти.

Це особливо важливо в часи пікового споживання: території, які розташовані в іншому часовому поясі, допомагають тим, у кого в цей момент максимальне завантаження, впоратися із ним, а потім - самі отримують таку допомогу.

Попри те, що країни Балтії з 2022 року не купляють електроенергію в Росії та Білорусі, до них звідти все ще надходить балансувальна електрика.

Крім того, всі учасники "кільця" повинні працювати на однаковій частоті, а стабільність залежить від найбільшого постачальника - тобто від Росії. Таким чином, якщо щось станеться з російськими електростанціями, постраждають і споживачі в країнах Балтії.

До відключення готувалися ще з 2009 року, а російське вторгнення в Україну прискорило цей процес. 7 лютого закінчується чинна угода про БРЕЛЛ, її вирішили не продовжувати.

Як передбачено в договорі, Росію та Білорусь поставили про це до відома за пів року. Лютий вибрали ще і тому, що в цей період у регіоні виробляють найбільше електрики, й немає запланованих ремонтних робіт.

Країни Балтії з'єднує з російською системою 21 електролінія, і значна частина з них вже відключена.

8 лютого країни Балтії відключать ті, що залишилися, і близько доби система трьох країн буде працювати ізольовано - це необхідно для того, щоб провести тестування її автономності, в тому числі здатності системи стабільно працювати в умовах різних інцидентів, які будуть симулювати під час тестування.

Ввечері 9 лютого балтійська система під'єднається до європейської ENTSO-E по повітряній лінії Польща-Литва.

Енергосистема Калінінградської області Росії після від'єднання країн Балтії від БРЕЛЛ перейде в ізольований режим. Обласна влада запевняє, що потужностей для автономної роботи має вистачити.

Влада трьох країн заспокоює жителів: до десинхронізації готувалися довго та ретельно.

Скоріше за все, споживачі нічого не відчувають, а збої якщо і будуть, то не масштабніші, ніж від поганої погоди.

Міністерство клімату та енергетики Латвії радить зарядити телефони та виключити з розетки ті прилади, які в конкретний момент не використовуються, особливо там, де не перебувають постійно - наприклад, на дачі.

Естонські рятівники в розмові з виданням Err запропонували запастися альтернативними джерелами світла і розвагами, наприклад, настільними іграми і картами, а ще завжди, на випадок будь-якої кризи, мати запас питної води, їжі та ліків.

"Хоча процес переходу був ретельно спланований, і споживачі навряд чи помітять якісь зміни, будь-яка масштабна технічна операція має певний ризик, - пояснила ВВС представниця естонського оператора електропередавальних систем Elering Кятлін Клеммер. - Ми пропрацювали всі сценарії, і є плани дій на випадок їх реалізації".

На питання про те, чи є шлях назад, Клеммер відповіла, що країни Балтії збираються синхронізувати свою систему електропостачання з Європою за будь-якого сценарію.

Трансформаторна станція в Івангороді на кордоні Росії та Естонії

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Трансформаторна станція в Івангороді на кордоні Росії та Естонії

Голова правління латвійського оператора Augstsprieduma tīkls Роландс Іркліс в своїх інтерв'ю неодноразово розповідав, як триває підготовка.

"Багато інвестовано в лінії електропередач: щось побудовано з нуля, щось реконструйовано, в загальній складності це 500 кілометрів. Встановлені синхронні компенсатори в Балтії. В Латвії такий зараз один, ще два будують. Augstsprieduma tīkls інвестував в систему батарей, ІТ-системи і персонал: працівники пройшли навчання", - розповідав він на недавній дискусії на Delfi TV.

В інтерв'ю виданню Jauns.lv він нагадав, що якщо ще 20 років тому Балтія була з'єднана тільки з Росією і Білоруссю, то зараз - ще і з Фінляндією, Швецією і Польщею.

"Ми добре з'єднані з Фінляндією, це два з'єднання загальною потужністю 1000 мегават. З'єднання зі Швецією - 700 мегават, - розповів він, ймовірно, маючи на увазі, кабелі Estlink між Естонією і Фінляндією, кабель NordBalt між Литвою і Швецією і трансприкордонну польсько-литовську лінію енергопостачання Litpol.

Естонська поліція повідомила, що візьме на вихідних енергоструктуру під свій контроль, а в прикордонному місті Йихві у разі відключення електрики відкриють інформпункт, де можна буде зарядити телефони.

Вартість синхронізації для країн Балтії і Польщі (відключення від кільця БРЕЛЛ і підключення до європейської системи) - 1,6 мільярда євро. Більшу частину витрат бере на себе ЄС. Влада обіцяє, що перехід на європейську енергосистему не сильно вдарить по гаманцях простих жителів.

"Остаточна ціна на електроенергію для споживачів може підвищитися на кілька відсотків", - припускає в коментарі ВВС Кятлін Клеммер.

"Інтеграція з європейським енергетичним ринком стабілізує ціни, країни Балтії отримають доступ до більш конкурентоздатних і різноманітних джерел електроенергії, включаючи відновлювані джерела", - припустив у коментарі ВВС голова литовського державного енергетичного холдингу Ignitis Даріус Майкштенас.

Він підкреслив, що зворотне підключення до БРЕЛЛ неможливе і не потрібне, і навіть у разі перебоїв країни Балтії продовжать відключення і синхронізацію з європейською мережею.

Ще до країн Балтії від кільця БРЕЛЛ відключилася Україна.

Це сталося вночі 24 лютого 2022 року. Але не через початок великого російського вторгнення - відключення було плановим.

У березні Україна екстрено приєдналася до ENTSO-E, а повністю цей процес завершився в грудні 2023 року.

Інформує glavcom.ua