Автор фото,AFP
Підпис до фото,Вартість синхронізації для країн Балтії та Польщі (відключення від кільця БРЕЛЛ та підключення до європейської системи) - 1,6 мільярда євро. Більшу частину витрат бере на себе ЄС
У суботу, 8 лютого, Естонія, Латвія і Литва планують синхронно відключитися від російсько-білоруської енергетичної системи, так званого кільця БРЕЛЛ, а потім синхронізуватися з європейською системою.
Це важливий момент для країн Балтії.
За 100 днів до нього у Вільнюсі навіть встановили символічний годинник, який відраховує час до цієї події, а литовський міністр енергетики Жигімантас Вайчюнас назвав відключення "останнім кроком у боротьбі за енергетичну незалежність".
"Ми позбавимо Росію можливості використовувати електроенергетику як інструмент геополітичного шантажу", - цитує Вайчюнаса AFP.
Загальна енергосистема означає, що енергія "перерозподіляється" туди, де вона потрібніша в конкретний момент. Чим більша система, тим простіше цього досягти.
Це особливо важливо в часи пікового споживання: території, які розташовані в іншому часовому поясі, допомагають тим, у кого в цей момент максимальне завантаження, впоратися із ним, а потім - самі отримують таку допомогу.
Попри те, що країни Балтії з 2022 року не купляють електроенергію в Росії та Білорусі, до них звідти все ще надходить балансувальна електрика.
Крім того, всі учасники "кільця" повинні працювати на однаковій частоті, а стабільність залежить від найбільшого постачальника - тобто від Росії. Таким чином, якщо щось станеться з російськими електростанціями, постраждають і споживачі в країнах Балтії.
До відключення готувалися ще з 2009 року, а російське вторгнення в Україну прискорило цей процес. 7 лютого закінчується чинна угода про БРЕЛЛ, її вирішили не продовжувати.
Як передбачено в договорі, Росію та Білорусь поставили про це до відома за пів року. Лютий вибрали ще і тому, що в цей період у регіоні виробляють найбільше електрики, й немає запланованих ремонтних робіт.
Країни Балтії з'єднує з російською системою 21 електролінія, і значна частина з них вже відключена.
8 лютого країни Балтії відключать ті, що залишилися, і близько доби система трьох країн буде працювати ізольовано - це необхідно для того, щоб провести тестування її автономності, в тому числі здатності системи стабільно працювати в умовах різних інцидентів, які будуть симулювати під час тестування.
Ввечері 9 лютого балтійська система під'єднається до європейської ENTSO-E по повітряній лінії Польща-Литва.
Енергосистема Калінінградської області Росії після від'єднання країн Балтії від БРЕЛЛ перейде в ізольований режим. Обласна влада запевняє, що потужностей для автономної роботи має вистачити.
Влада трьох країн заспокоює жителів: до десинхронізації готувалися довго та ретельно.
Скоріше за все, споживачі нічого не відчувають, а збої якщо і будуть, то не масштабніші, ніж від поганої погоди.
Міністерство клімату та енергетики Латвії радить зарядити телефони та виключити з розетки ті прилади, які в конкретний момент не використовуються, особливо там, де не перебувають постійно - наприклад, на дачі.
Естонські рятівники в розмові з виданням Err запропонували запастися альтернативними джерелами світла і розвагами, наприклад, настільними іграми і картами, а ще завжди, на випадок будь-якої кризи, мати запас питної води, їжі та ліків.
"Хоча процес переходу був ретельно спланований, і споживачі навряд чи помітять якісь зміни, будь-яка масштабна технічна операція має певний ризик, - пояснила ВВС представниця естонського оператора електропередавальних систем Elering Кятлін Клеммер. - Ми пропрацювали всі сценарії, і є плани дій на випадок їх реалізації".
На питання про те, чи є шлях назад, Клеммер відповіла, що країни Балтії збираються синхронізувати свою систему електропостачання з Європою за будь-якого сценарію.